Buzlukta vişne nasıl saklanır? Kışlık vişne hazırlığı…

Tadı mayhoş fakat bir o kadarda lezzetli olan vişneleri pastalarda ve tatlılarda kullanmak için buzlukta saklayabilirsiniz. Dışarıda pahalı satılan dondurulmuş vişneyi kendi ellerinizle konutta pratik bir halde yapmaya ne dersiniz? Hazırladığımız bu metinde kışlık vişne hazırlığı hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Vişne, yaz mevsimin en çok sevilen kiraza benzetilen lakin tadı daha ekşi olan bir meyvedir. Anavatanı Hazar Denizi civarı olan vişne en çok Balkanlar’da görülmektedir. Lakin son yıllarda en çok hasadı yapılan devlet Türkiye’dir. Anadolu’da özellikle reçeli, kahvaltı sofralarının olmazsa olmazıdır. En çokça 8 metreye kadar büyüyen vişne ağacı, ayırt etmeyi bilmeyenler için kirazla benzerlik göstermektedir. Kirazın meyveleri daha iri ve koyu renkli olurken; vişne daha küçük ve açık renklidir. Gülgiller (Rosaceae) familyasından olan vişne, yaklaşık 50 yıl ömrü olan bitkilerden biridir. Devletimizde Temmuz ayı üzere toplanan ve sonrasında manav reyonlarında gördüğümüz vişne pasta, tatlı, kurabiye üzere birçok hamurişinin vazgeçilmez lezzetidir. 

Bağışıklık sistemini nispeten güçlendiren vişne, vücudun marazlarla daha rahat savaşmasını sağlamaktadır. Sağlıklı beslenmeyi desteklemesinin yanında kişinin kilo vermesini de kolaylaştıran vişneyi kışın da tüketmek için kimi usulleri deneyebilirsiniz. Bunlardan biri de buzlukta saklama usulüdür.

Vişne saklama sistemleri bir kaç formda olsa da en pratik olan prosedür dondurucuda saklama usulüdür. İsterseniz konserve yaparak da saklayabilirsiniz. Fakat vişne çok hassas meyve olduğundan ötürü buzlukta saklamak en ülkü saklama metodudur. 

PEKALA BUZLUKTA VİŞNE NASIL SAKLANIR?

Vişnelerin çekirdeklerini pratik bir yolla ayıklayarak soğuk suyun altında bol suda yıkayın. Bu adımda vişnelerin ezilmemesine dikkat etmelisiniz.

Temizlediğiniz vişneleri tek tek bir fırın tepsisinin ya da büyükçe bir kabın üzerine dizin.

Akabinde tepsiyi üzeri açık bir biçimde derin dondurucuya koyun. Bu halde 1 saat dondurun. 1 saat kadar dondurduktan sonra buzdolabı poşetlerine hak edin. Tekrar buzluğa koyun. Bu formda vişnelerinizin formu bozulmadan donmasını sağlayacaksınız.

VİŞNE KOMPOSTO TANIMI:

MATERYALLER

2 kilo vişne
3 litre su
4 su bardağı şeker

YAPILIŞI

Vişneleri sap ve çekirdek kısımlarından ayırarak bol suyun içerisinde yıkayın.

Tencerenin içerisine alarak, üzerine suyu ek edin.

Vişneler kaynadıktan tam 15 dakika sonra şekeri ilave ederek, 15 dakika daha pişirin.

Hazır hale gelen kompostoyu kavanoza koyup, ağzını sıkıca kapatın.

Aksi çevirip 1 gece beklettikten sonra tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ölçüler