Közlenmiş patlıcan konservesi nasıl yapılır?

Patlıcan besin bedeli hayli yüksek bir sebzedir. En sağlıklı pişirme metodu ise közdedir. Marketlerden satın aldığınız közlenmiş patlıcan konservesini sağlıklı bir biçimde meskeninizde hazırlayabilirsiniz. Prodüksiyonu nispeten pratik olan közlenmiş patlıcan konservesinin tanımını metnimizden inceleyebilirsiniz.

Kışlık hazırlıklarının bir birçok bitmiş olsa da birtakım konserveleri artık de hazırlayabilirsiniz. Çalışan hatunlarının işini kolaylaştıracak kış hazırlıklarına közlenmiş patlıcan konservesini de ekleyebilirsiniz.Közlenmiş patlıcan hem salata hem soğuk meze hem de farklı tanımların içerisine yakışan bir lezzettir. Özellikle doyurucu özelliğinden ötürü vejetaryenler tarafından tercih edilen patlıcan, tam bir A vitamini deposudur. Birebir hengamda C,E ve K vitaminleri içermektedir. Sağlıklı bir biçimde patlıcanı tüketmek istiyorsanız közleyebilirsiniz. Közlenmiş patlıcanı uzun mühlet saklamak için ise konserve metodunu deneyebilirsiniz. Şimdilerde tüm market ve bakkallarda satılan közlenmiş patlıcan konservesinin mesken prodüksiyonu tanımı bugünkü metnimizde…

PATLICAN NASIL KÖZLENİR? TÜM DETAYLAR METNIMIZDE

KOLAY KÖZLENMİŞ PATLICAN KONSERVESİ TANIMI:

GEREÇLER

5 kilo topan patlıcan
5 adet yarım kiloluk kavanoz
Tuz
Zeytinyağ

YAPILIŞI

Patlıcanları bol suyun içerisinde şıkça yıkayın. Daha sonra bir kaç mekanından bıçakla çizin.

Fırın tepsisine ya da közmatikle patlıcanları süratli bir formda közleyin.

Akabinde kabuklarını soyup, küçük hale olacak formda doğrayın.

Doğranan patlıcanları bir ölçü tuzla karıştırın.

Patlıcanlar tuzla özdeşleşirken, birinci defa kullanacağınız kavanozun kapaklarını bulaşık makinesinin içerisinde yıkayın. Bu adım kavanozların sıkı tutmasına yardımcı olacaktır.

Bir tencerenin içerisine 5 bardak suyu koyup kaynatın.

Tuzlanan patlıcanları kavanozun bitimine 1 parmak kalana kadar doldurun.Kalan 1 parmaklık kısma da zeytinyağı dökün.

Akabinde kapaklarını sıkıca kapatın. Tüm patlıcanlar için tıpkı süreci yaptıktan sonra kaynayan suyun içerisine kavanozu aksi çevirip 15 dakika kadar bekletin.

Beklettikten sonra tekrar karşıt bir halde bölgede ya da tezgahın üzerinde 1 gün beklettikten sonra hazır hale gelmiş demektir.

Afiyet olsun…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ölçüler