Antakya Yemekleri Nelerdir

Lezzetin ana vatanına hoş geldiniz. Yüzlerce yıldır yemeğin en iyisini bulabileceğiniz, etin en iyisini tadabileceğiniz Antakya’da şimdide değişen pek bir şey yok. Sizin için birbirinden lezzetli yemeklerini bir araya topladık.

Fellah Köftesi: Öncelikle bu ince bulgurla hazırlanan ve sosla efsaneleşen muhteşem bir yemek olarak ön plana çıkmaktadır. Söz konusu olan sos ise soslar.net olarak en iyini burada tabi ki ilk sırada paylaşmak bizim boynumuzun borcu der ve ilk sırayı Fellah köftesine veririz.

Biberli Ekmek: Hatay’da çok sevilse de bu tarz bir tarif herkesin damak tadına hitap etmeyebilir. Öncelikle göze küçük gelen bu tarifin ilk tadıldığı andan itibaren ne kadar lezzetli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Bu tarif içinde sosun büyük bir önemi var. Tabi ki susam tanelerinin de bu lezzetin bütünleyici etkisi olduğunu belirtmek isteriz.

Kağıt Kebabı ve Belen Tava: Bu iki tarife sadece birer paragrafta yer vermeye gönlümüz el vermedi. O sebepten tarif söz konusu olduğunda lezzetin ne boyutlara ulaşabileceğini daha net bir şekilde anlamanız için hem kağıt kebabı hem de belen tava tariflerini detaylı bir şekilde anlatacağımız tariflerimizi bekleyin. Bu iki tarif şimdilik sürpriz olsun…

Ekşi Aşı: Hatay mutfağının geneline yayılmış bulgur kullanımına bu tarifte de rastlıyoruz. Bulgurun misket haline getirilerek yoğrulması ve özel suyunda pişirilmesi ile hazırlanıyor. Hatay ekşi aşı genellikle ara yemek olarak kabul edilse de pek çok kişinin bunu ana yemek olarak tüketeceğinden hiç şüphemiz yok.

Tuzda Et Tavuk: Tuzda pişirilen bütün tarifler gibi bu da eşsiz bir lezzete sahip. Tuzda tavuğu iyi yapan bir adres bulmak ise Hatay’da çok sorun değil. Uzun saatler pişiriliyor olması gerektiği unutulmamalı, adından dolayı korkutuyor olsa da tuz kütlesi tavuğun çok fazla tuzlanmasının önüne geçiyor. Bu sebepten korkmadan deneyebilirsiniz. Aklınızda çok tuzlu olduğu düşüncesi olmasın.

Firik Pilavı: Günün her saatinde Antakya ilinin hemen her yerinde karşınıza çıkabilecek Firik Pilavı en ulaşılabilir ve en lezzetli tariflerden bir tanesi olarak ortaya çıkıyor. Bir kez Firik pilavı yedikten sonra başka bir tarife göz atmak istemiyorsunuz. O sebepten lezzetli olandan yana tercihinizi kullanmanız için firik pilavına göz atmanız yeterli olacaktır.

Bu içeriğin hazırlanmasında bizden desteğini esirgemeyen Antakya yemekleri nelerdir adresine ayrıca teşekkürlerimizi iletmek isteriz.

Sonuç Olarak Hatay – Antakya yemekleri saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Onun lezzetini anlatmak için uzun kitaplar yazılsa da mutlaka göz ardı edilen bir lezzet muhakkak bizi karşılayacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir