İskender Tereyağı Nasıl Yapılır – Tereyağı Nasıl Köpürtülür

Nevşehir’de yaşadığım dönem içerisinde bol bol iskender yeme imkanı bulmuş biri olarak bu yemeği benim listemde en üst sıraya yazabilirim. Hatırlarsanız daha önce iskender sosu nasıl yapılır konusunu inceleme fırsatı bulmuştuk. Şimdi sırada iskender tereyağı nasıl yapılır var.

İskender Tereyağı Nasıl Yapılır

Daha önce bir iskendercide bu tereyağın nasıl kolay yapıldığına şahit olmuştum. Ustamızın anlattığına göre iskender tereyağı yapmanın birkaç farklı yöntemi bulunuyormuş. Hepsinden önemlisi bu işe uygun bir tavanızın olması gerekiyor. Çoğunlukla onlar döküm tava kullandıkları için köpürtme işlemi daha rahat yapılıyor.

Ben evde iskender tereyağını bakır tavada yapıyorum. Biraz daha rahat bir işlem gerçekleştiriyorum. Ustamızın yorumlarına geri dönecek olursak ateşte devamlı olarak çalkalayarak hazırlanan iskender tereyağı aynı restoranlarda olduğu gibi kolay köpürür ve köpüğünü kolay kolay yitirmez. Bu işlemin birkaç hilesi de varmış. Söyleyelim ki aklınızda bulunsun.

Farklı Yöntemlerle İskender Tereyağı Nasıl Yapılır

Öncelikle su katma hilesi varmış, bazı işletmeler maden suyu ile yapıyorlarmış ki bu hem kokunun hem köpüğün yerinde kalmasını sağlıyormuş. Bu işlemlerin ötesinde evde hazırlama yöntemimize geri dönecek olursak derin bir tava kullanmanızı tavsiye ederek tereyağınızı önce bir süreliğine oda sıcaklığında bekletmenizi tavsiye ediyorum. Oda sıcaklığında bekleyen tereyağın daha rahat köpüreceğini söylemek gerekiyor.

Neredeyse sıvı hale getirilmesi de köpürtme işlemi için daha rahat bir ortam hazırlıyor. Benmari yöntemi ile (biraz daha soğuk bir işlem yada kısık ateşte deneyebilirsiniz) önce tereyağınızın sıvı hale gelmesini sağlayın. Ardından tavanızın içine koyarak ateşi açın. Sık sık tavanızı hareketli tutarak tereyağının her kısmının hava ile temas etmesini sağlayın. Kısa bir süre içerisinde tereyağınızın üst kısmının köpürmeye başladığını göreceksiniz. Tavanızı hareketsiz bırakmayın! Bu sayede daha rahat bir şekilde köpürmesini sağlarsınız.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısık ateşte yapmayın! Bunun dışında çok yüksek ateşte tereyağının rengini değiştirecektir. Bol bol hareket ettirmek tereyağının köpürmesini sağlayacaktır. Bu sebepten elinizden geldiğince tereyağınızı hareketli tutarak köpürmesini sağlayabilirsiniz.

Kafanıza takılan herhangi bir soru varsa onu buradan bana yazabilirsiniz. Şu ana kadar bu adreste sadece sos tarifi vermiş olmama rağmen ilk kez farklı bir tarif ile karşınızdayım. Bu sebepten merak ettiğiniz her konuda benden destek alabilirsiniz.

One thought on “İskender Tereyağı Nasıl Yapılır – Tereyağı Nasıl Köpürtülür

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

ölçüler