Acı Domates Soslu Makarna

Garip bir zamanda yaşıyoruz efendim, nerede önemli bir konu başlığı var. Herkes o konuda bilirkişi kesiliyor. Ben size en iyi acı makarna sosu nasıl yapılır anlatamam. Ama şunu çok iyi anlatabilirim ki, makaleyi hazırlarken bile ağzımın sularını akıtmayı başaran bir acı makarna sosu tarifi yazabilirim.

Uzun uzun malzemeler listesine ihtiyacımız yok. Üstelik bu sosu eğlenceli yapan tarafı sizin acı ihtiyacınıza göre şekillendirilebiliyor olmasıdır. Dönercilerde satılan cin biberlerden bir yada iki tane temin edebilirseniz, hem daha acı hem daha lezzetli bir tarif ortaya çıkarabilirsiniz.

Acı Soslu Makarna Resimli

Aşağıda tarifine yer vermeye çalışacağım acı soslu makarna için bir adet küçük sos tavasına ihtiyacınız var. Bunun dışında domates, biber, karabiber, kırmızı biber vs…

  • İhtiyaca göre 1 adet domates, ki domateslerin büyüklük sınırlamasının bir derya olduğunu düşünecek olursak iki adet limon büyüklüğünde domates diyebiliriz.
  • Dayanabileceğiniz oranlarda kırmızı biber ve karabiber. Burada önemli olan sizin acı ihtiyacınızdır.
  • Cin biber, acı biber yada mevsimine göre satılan turşu biber.
  • Bir de tereyağı
  • Kış domateslerini düşünecek olursak salçaya da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Acı Domates Soslu Makarna

Domateslerimizi rendeliyoruz. Tavamıza eklediğimiz tereyağının üzerine domateslerimizi bıraktıktan sonra biraz domateslerimizin suyunu salmasını bekliyoruz. Daha sonrasında ise pul biber, karabiber ve ince ince dilimlenmiş (çok ince olması önemli) cin biberlerimizi de ilave ediyoruz. Kokusu ve acısı ile doğru orantılı olacaktır. Yeterince kıvamına geldiğine inandığınızda makarnanıza ilave edebilirsiniz.

Acı Biber Salçalı Makarna

Özellikle acı biber salçalı makarna söz konusu olduğunda, acı biber sosunun şiddetinin sizi aştığını düşünüyorsanız sulandırarak makarnaya ilave edebilirsiniz. Eğer ben acıdan doymam ne olursa olsun düşüncesindeyseniz o zaman makarna tenceresine ilave etmektense doğrudan tabağınıza alabilirsiniz. Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*