Avokadolu Soslar Nasıl Hazırlanır

Avokado ülkemizde sos olarak ve dip sos olarak neredeyse hiç tüketilmeyen bir gıdadır. Aslına bakarsanız ilk olarak duyduğumda nasıl olacağını bende tam olarak kestirememiştim. Şimdi düşünüyorum da, gerçek bir dip sos olarak avokadolu sostan bahsedebiliriz.

Avokado Balık Sosu

Avokadolu balık sosu çoğunlukla, güney Amerika ülkelerinde kullanılan bir sosmuş. Daha önce hiç yapmadım ama biraz sonra size özetleyeceğim Avokadolu sosun birkaç internet sitesinde balık sosu olarak kullanıldığına da şahit oldum. Esasen bence hiç macera aramaya gerek yok. Elimde bir adet avokadolu balık sosu tarifi bulunuyor. Kısa bir süre içerisinde bu tarifi hazırlayarak buradan sizlerle paylaşırım.

Avokadolu Soslar Hazırlanışı

Öncelikle ihtiyacımız olan avokadonun iyice yumuşamış olması sosun hazırlanması açısından büyük bir önem taşıyor. Daha sert ve tam olarak olgunlaşmamış avokadonun ihtiyacımız olan sos kıvamını alması biraz daha yorabiliyor.

Bunun dışında avokadonun ceviz ile uyumunu sanıyorum bilmeyeniniz yoktur. Bu sosunuz içerisinde mümkün mertebe bol miktarda ceviz kullanmalısınız. Tarifin orijinalinde ceviz bulunmuyor ama bence cevizsiz avokadonun yarım olacağını söyleyebilirim.

Avokadolu Cips Sosu

Dip sos olarak da kullanabileceğimiz bu sos için:

  • Domates
  • Biber (acı biber daha etkili oluyor)
  • Bir miktar pul biber
  • Tuz ile ezilmiş sarımsak ve soğan
  • 1 çay kaşığı kadar tuz
  • Mevsime bağlı olarak yeşillikler
  • Tabi ki tüm sosların vazgeçilmezi zeytinyağı

Yukarda sıralanmış malzemeler bir kap içerisine alınarak karıştırılır. Yoğunluğunu sizin zevkinize göre farklı bırakabilirsiniz. Genellikle ben yaptığım soslarda soğanları çok yoğun kullanıyorum. Bunun için her ne kadar avokado et sosu tarifinde beyaz soğandan bahsedilse de ben ezilmişinden daha çok tat aldığım için mor soğan kullandım.

Yukarda karıştırdığımız malzemeleri dinlenmeye bıraktıktan sonra avokadomuzu blenderde çok ince hale getiriyoruz. Yine tarifte olmayan ama benim kullandığım bir öneride bulunmak istiyorum ki o da blender içerisine yarım limon sıkmanızdır. Hatta benim gibi limondan çok zevk alıyorsanız yarım limonun yarısını blendere olduğu gibi atabilirsiniz.

Avokado Makarna Sosu

Blenderden aldıktan sonra yavaş yavaş önceden dinlenmeye bıraktığımız karışıma keleme yapabilirsiniz. Lezzetine diyecek bir şey yok. Özellikle avokado meksika sosu gibi Güney Amerika ülkelerinde daha sık kullanılan ve tercih edilen bir sos halini almış.

Onlar internetten anladığım kadarıyla soslar, cipsler, balıklar ve etler için bu sosun ortalama bir halini kullanıyorlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*