Barbekü Sos Tarifi, Ne Kadar, Nereden Alınır

Et yemeklerinin olmazsa olmazı olarak bilinen barbekü sosu sizde benim kadar çok seviyorsanız patates ve makarna yemeklerinde bile tüketiyorsunuzdur. Bugün fırsat bulmuşken uzun uzun uğraşıp barbekü sos hazırladım.

Bu arada, barbekü sos ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını da sizin için masaya yatırdım. Farklı markaların damak tadına yakınlıklarını incelemeye çalışacağım. O sebepten lütfen barbekü sos markaları konusunda yorumlarınız olursa bizimle paylaşın.

Barbekü Sos Hangi Yemeklerde Kullanılır

Barbekü sos tavuk ve ızgara yemeklerinin olmazsa olmazı arasında yer almaya başladı. Hamburger menülerin yanında almaya alıştığımız bbq sos adıyla da bildiğimiz bu sosu evde kendi imkanlarımızla hazırlayabileceğimiz gibi aynı zamanda hazır olarak da satın alabiliyoruz. Bim ve a101 başta olmak üzere pek çok markette satılmaya başlanması ile birlikte bu güzel sosa ulaşmakta son derece kolay bir hal aldı diyebiliriz.

Barbekü Sos Tarifi

Barbekü sos, hemen hemen tüm soslarda olduğu gibi damak tadına baharat isteğine göre şekillendirebileceğiniz bir sostur. Aynı zamanda farklı baharatlar kullanıldığı için acısı, tatlısı ve ekşisi ile birlikte satılıp hazırlanabilir. Ama hemen hemen tüm ızgara soslarında olduğu gibi barbekü sosta da soğan ve sarımsağın son derece hayati bir önemi bulunur.

Barbekü Sos Malzemeleri

Hemen hemen tüm tariflerde olduğu gibi bu tarifte de orantı olarak tarif belirteceğim. ama kalem sayısı fazla olduğu için ortalama rakamları da eklemeyi ihmal etmiyorum.

  • 20 – 25 adet arpacık soğan ve 5 – 10 diş sarımsak (sarımsak soğan arasında 4/1 ve 5/1 oranını koruyun)
  • Bir çay bardağı zeytinyağı (ayçiçek yağı kullanmanızı tavsiye etmiyorum.)
  • Kimyon ve kişniş, pul biber, karabiber, tuz, taze zencefil (ölçü olarak bir tutam),
  • Ev yapımı domates püresi (2 su bardağı kadar)
  • Taze sıkılmış limon suyu
  • pekmez (bence keçiboynuzu)
  • yarım su bardağı et suyu
  • kırmızı şarap sirkesi (ben bulamadığım içim çeyrek ölçü elma sirkesine 4/3 ölçü üzüm sirkesi karıştırıyorum.)

 Birinci Aşama

Barberkü sos tarifinin ilk adımı kullanmak istediğiniz baharatları tavada kavurmaktan geçer. Daha sonrasında ise hafif kavrulmuş tat ortaya çıkmasını sağlamak için bekletmeniz gerekebilir. İlk seferde ortaya çıkmayan bu tat isli bir kıvam alması için beklettiğinizde kendini gösterecektir.

İkinci Aşama

Soğan ve sarımsakları bir tavada kavurun. Birinci aşamada hazırladığınız kavrulmuş baharatlarınızı zeytinyağının yanına alın ve biraz karıştırmaya başlayın. Arpacık soğan kullanımı barbekü sosun lezzetini ortaya çıkaran en önemli unsur olacaktır. Hatırlatalım. Bu kaynatma işlemine ev yapımı domates sosu ve zencefilleri ekleyerek bir süre devam edin. Bence beş dakika yeterli olacaktır, daha sonrasında ise kısık ateşte kaynatmaya devam edin.

Üçüncü Aşama

Acı tatlı dengesinin sağlanması karabiber ve limon suyu ile sağlanır. Her ne kadar tariflerde pekmezin ismi geçse bile ben üzüm pekmezi yerine az miktarda keçiboynuzu pekmezi ilave ettim. Karışımın içerisine et suyu ve şarap sirkesini de ilave ederek 15 dakika kadar daha kaynatın. Akışkan kıvamın azalıp sos haline gelmesi ile birlikte sosu beklemeye alarak yemeklerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Barbekü Sos Ne Kadar

Tarifi bu kadardı. Markasına ve miktarına bağlı olarak barbekü sos fiyatları 7 tl ile 100 tl arasında değişebiliyor. Çoğunlukla ketçap ve mayonezlerde olduğu gibi plastik malzemede satılan barbekü sos ülkemizde görmeye alışık olmadığı kadar çok marka ile satıldığı için ciddi anlamda dalgalanan bir fiyat aralığına da sahip olabiliyor. O sebepten marka tavsiye etmekten biraz çekiniyorum.

Barbekü Sos Bim Satılıyor mu

Dönem dönem barbekü sos bime kühne, calve ve heinz gibi markalar ile satışa sunuluyor. Barbekü sos a101 de aşağı yukarı aynı markalarla farklı zaman aralığında satışa sunulabiliyor. Bunun için aktüel ürünleri takip etmenizi öneriyorum. Aslına bakarsanız bundan birkaç sene öncesine kadar marketlerde hazır barbekü soslara ulaşmak daha zor olmasına rağmen günümüzde ketçap mayonez kadar kolay bir şekilde barbekü ve ranch soslara sahip olabiliyoruz. Fiyatın da ekonomik olduğu zaman aralıkları çok fazla olduğu için uygun fiyatlı bulduğunuzda satın alıp dolabınıza koyabilirsiniz.

Barbekü Sos Bozulur Mu

Hemen hemen tüm hızlı tüketim ürünlerinde olduğu gibi barbekü sosta bozulacaktır.Yukarda verdiğimiz tarifte yer alan barbekü sos koruyucu malzeme içermediğinden dolayı, marketlerden satın aldığınız barbekü soslara göre daha kolay bozulacaktır. Bunun dışında paket içeriğine dikkat etmeli ve son tüketim tarihinden önce tüketmelisiniz.

Barbekü Sos Markaları

Dünyada en fazla tüketilen soslar arasında yer aldığı için yüzlerce farklı marka tarafından satışa sunuluyor. Ülkemizde de sos markaları bakımından ciddi bir bolluk olduğunu söyleyebilirim. İnternette kısa bir araştırma yaptıktan sonra bile adını duymaya alışkın olmadığımız pek çok marka karşımıza çıkıyor.

En çok tüketilenleri belki de en ünlü olanları: Burger King, Heinz, Kühne, Calve, Hellmann’s, Rufus Teague, HP en çok satışı yapılan barbekü sosları arasında yer alıyormuş. Hiç şüphesiz burada Burger King ve Heinz’in sosuna ayrıca bir cümle yer vermek istiyorum. Evde kendim yaptığım soslarda çoğunlukla bu iki markanın soslarını baz alarak tariflerimi oluşturmaya çalışıyorum. Aksi takdirde kendimi başarısız kabul ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*