Birbirinden Lezzetli 8 Farklı Dip Sos Tarifi

dip sos
dip sos

Yemeklerin olduğundan daha lezzetli olmasına yardımcı olacak çeşitli dip sos tarifleri bulunmaktadır. Günümüzde kişiler yemeklerini daha zengin hale getirmek ve olduğundan daha farklı yemekler hazırlayabilmek amacıyla, çeşitli soslarla menülerine yenilik katmaktadır. Profesyonel bir yetkinlik istemeyen bu sosları hazırlamanın bazı basit püf noktaları bulunmaktadır. Kişiler doğru adımları devam ettirdikleri takdirde, tıpkı bir şef hazırlamış kadar iyi soslar ortaya çıkacaktır. 

dip sos
dip sos

Yemeklere lezzet kazandıran 8 farklı dip sos tarifi kişilerin bulunması zor malzemeler aracılığıyla yapacakları soslardan ibaret değildir. Aksine herkes sosları rahatlıkla hazırlayabilir ve malzemelerini rahatlıkla bulabilir. Ayrıca ucuz yollu tarik etmeleri de mümkündür. Hiçbir sos için lüks restoranlarda yüksek fiyatlar ödemeye gerek kalmamaktadır. 

1. Chili Biberli Dip Sos

Chili biber, biber salçası ve cheddar peyniri ile hazırlanan bu sos, kişilerin makarnalarda ve ekmek üzeri soslarda sık tercih ettikleri tarifler arasındadır. Özellikle kahvaltıda farklı bir şeyler tüketmek isteyen kişiler, bu sosu hazırlayarak daha keyifli bir kahvaltı yapabilir. 

2. Karnabahar Dip Sos

Karnabahar, soğan ve süt ile yapılan, karnabahar sevmeyenlerin dahi bayılarak tüketecekleri bu muhteşem sos tarifi, makarna ve özellikle de cips ile mükemmel gitmektedir. Oldukça basit malzemelerden oluşan ancak tüketenlere harika bir lezzet esintisi yaşatan bu leziz dip sos, etli veya tavuklu yemeklerin yanında da tercih edilebilmektedir. 

karnabahar dip sos
karnabahar dip sos

3. Nacho Cheese Dip Sos

Biber, havuç ve paprika cipleri ile hazırlanan bu muhteşem karışım, nachos veya tortilla cipsleri ile tercih edilebilecek muhteşem bir lezzettir. Ayrıca makarnaların yanında, et sote veya tavuk sotenin içerisinde de tercih edilebilir. 

4. Barbunya Dip Sos

Barbunya seven sevmeyen herkesin hayranlıkla tüketeceği muhteşem soslardan biri olan barbunya dip sos, tek başına tüketilebilecek sağlıklı bir öğün olabilir. Özellikle cipslerin yanında ya da ekmeğin üzerinde de tüketilebilecektir. Ayrıca protein açısından zengin bir seçenek olması dolayısıyla, diyet menülerinde de yer verilebilecek bir tarif olacaktır. Özellikle et ya da tavuk ile desteklendiğinde, sporcular için ideal olacaktır. 

5. Avokadolu Sos

Sigara börekleri, çıtır milföy topları veya çubukları ile tercih edilebilecek bu muhteşem lezzet, avokado sevmeyenleri dahi büyüleyecek bir seçenek olacaktır. Salataların yanlarında, patates kızartmaları ya da cipslerle tercih edilebilir. Yapması oldukça kolay ve keyiflidir, özellikle evine gelecek misafirleri olan kişiler bu pratik lezzeti tercih edebilir. 

6. Patlıcanlı Dip Sos

Patlıcanın her halini denediğinize ancak bu haliyle hiç karşılaşmadığınıza neredeyse eminiz. Özellikle meze olarak tüketebilecek muhteşem bir sostur. Özellikle cips, makarna ya da patatesle birlikte tüketilebilir. Bunun yanı sıra 10 dakikada hazırlanabilecek pratik lezzettir. Bir kere hazırlandıktan sonra, sürekli olarak yapılacaktır. Ayrıca et veya tavuk eşliğinde de tercih edilerek yemeklere lezzet katabilir. 

patlıcan dip sos
patlıcan dip sos

7. Şeftalili Sos

Tatlıyla tuzlunun bir araya gelmesiyle oluşan, mahoş bir lezzet şeftalili dip sostur. Ayrıca hazırlanması son derece kolay bir sos olacaktır. Son derece lezzetli olan bu tarifi, kişiler özellikle tavukla birlikte tüketebilir. Dolayısıyla yemeklerine bir farklılık kazandırmak isteyen herkesin mutlaka hazırlamaları ve bir kere denemeleri gereken bir lezzettir. 

8. Zeytinli ve Cevizli Dip Sos

Sabah kahvaltılarında ekmeğin üzerinde, akşam yemeklerinde etin veya tavuğun yanında tüketilebilir. Ayrıca beş çayında sigara börekleriyle tercih edilebilecek bu leziz tarif, kolay hazırlanabilecek pratik bir sunumdur. Dolayısıyla bir kere yiyenin vazgeçemeyeceği bu lezzetin ana malzemeleri adından da anlaşılacağı üzere zeytin ve ceviz, bir de süttür. Ayrıca 15 dakikada hazırlanıp servis edilebilecek bir gıda olma potansiyeli gösterecektir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*