Çökertme Kebabı Sosu

Daha önce birkaç farklı sitede çökertme kebabı sosu nasıl yapılır benzeri sorularla karşılaşsam da şu ana kadar net bir cevap veren adres görmedim. Öyle olunca oturup çökertme kebabının sosunun nasıl yapılması gerektiğini baştan yazdım. Uzun süredir hazırlamadığım için bazı konulardan eksik kalma ihtimalini gözden geçirip sizlerle paylaşmadan yeniden yazdım.

Öncelikle çökertme kebabı için hazırlayacağınız bu sosu et ve patatesin buluştuğu tüm yemeklerde kullanabilirsiniz. Eğer benim gibi çökertme kebabı domates sosu hayranıysanız, normal yemeklerde ekmekle tüketmek içinde hazırlayabilirsiniz. Yani bu sos bir bakıma tek başına da bir yemek olarak tüketilebilir. Eğer çökertme kebabı hazırlıyorsanız sosu iki basamaklı bir şekilde hazırlamanızı tavsiye ediyorum.

Çökertme Kebabı Domates Sosu

  • 1 su bardağı domates sosu eğer domates sosu kullanmak istemiyorsanız domateste kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında domates sosu ile daha lezzetli olduğunun altını çizelim.
  • 1 tatlı kaşığı domates salçası
  • 1 silme tatlı kaşığı toz şeker
  • Tuz , karabiber
  • Zeytinyağı

Domates sosunu hazırlarken çok ısıtmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle yağ oranına dikkat etmekte de fayda var. Yağı fazla kaçıracak olursak zaten yağlı olan çökertme kebabı şu ramazan gününde sizi gereğinden fazla yorabilir.

Çökertme Kebabı Yoğurt Sosu

  • 4-5 yemek kaşığı süzme yoğurt
  • 3-4 diş sarımsak
  • Tuz, su

Yine ramazana istinaden bir hatırlatma yapmak istiyorum. O da yoğurt içerisine koyduğunuz sarımsak ve tuz oranına dikkat etmeniz gerektiğidir. Bildiğiniz üzere hem mide sağlığınız için hem de rahatsız etmemesi için ramazanda iftarda 3-4 diş olarak hazırlanan sarımsakların çok olmamasına dikkat etmeli ve iyice havanda dövmelisiniz. Yoğurt içerisinde iyi karıştırılmazsa lezzetini tam vermeyecektir.

Eklenmesini istediğiniz bir sos tarifi olursa lütfen yorumlardan paylaşmayı unutmayın. Kısa bir süre içerisinde sos tarifini elimden geldiğince internet adresimizde paylaşmaya çalışacağım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*