Domates Sosu Hazırlanışı

Olmazsa olmazlarımız arasında yer alan domates sosu nasıl hazırlanır? İdeal bir ölçüsü var mıdır? Acılı mı daha lezzetli olur yoksa menemenlik olarak hazırlananları mı? Bu soruların cevaplarını elimizden geldiğince vermeye çalışacağız.

Öncelikle domates sosu nasıl hazırlanır ve en lezzetli domates sosunun ölçüleri nelerdir ona bakalım. Ülkemizde hemen hemen her şehirde ayrı bir domates sosu tarifi ile karşılaşabiliriz. Özellikle domates sosu gibi tariflerin sadece şehirlere göre değil, ilçe ve mahallelere göre bile farklılık gösterdiğini söylemek mümkün olacaktır. Bunun dışında acılı hazırlanması ve aspirin gibi çeşitli malzemeler kullanılarak yapıldığını da belirtmek gerekiyor.

Domates Sosu Nasıl Yapılır

Bir litre domates sosu için: 60 gram margarin, 100 gram püre haline getirilmiş soğan ve tercihen havuç ve kereviz gibi sebzeleri eklemek gerekiyor. Bunun dışında tabi ki sosların olmazsa olmazları arasında sarımsağın yer aldığını da belirtmek gerekiyor.

1 litre domates sosu için 1 kilo kadar domates alınmış olması gerekiyor. Tabi ki domatesin mevsiminde olması ve sulu olması gibi durumlardan dolayı bu miktarın değişebileceğini de belirtmek gerekiyor.

Yeterince tuz ve az miktarda şeker de sosumuzda olması gerekenler arasında yer alıyor. Bunun dışında iki su bardağı et suyu (bazen 4 -5 bardak kullanıldığı da biliyor.) iki yemek kaşığı kadar salçamızda olmalı…

Bölgesel olarak değişmekle birlikte defne yaprağı ve kekikte soslar arasında sıklıkla kullanılan yardımcılar arasında yer alıyor.

Domates Sosu Yapılışı

Öncelikle katı yağı eritip, kullanacağımız baharat ve sebzeleri içerisine ekliyoruz. Bir miktar kavrulmasını bekledikten sonra un ekleyerek bir süre daha pişiriyoruz. Kıvamına geldikten sonra soğuması için bırakıyoruz. Domatesi ekleyerek şeker ile birlikte kısık ateşte sürekli olarak pişiriyoruz. Çok fazla köpük yapmamasına dikkat ediyoruz. Daha sonrasında ise kontrollü bir şekilde tuz eklemesini yapıyoruz. Kısa bir süre içerisinde bu sosun yapılışının videosunu ekleyeceğim için çok fazla burada detaya girmiyorum.

Domates Sosu Kalori

Bilindiği gibi hazırlanışına göre domates sosunun kalorisi de değişiklik gösterebilir. Hatta margarin ve tereyağı ile hazırlanma durumuna göre bile domates sosunda değişmeler oluşabilir.

100 gram domates sosunun kalorisinin 30 kcal ile 50 kcal arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Tabi ki bu standart değerler değildir.

Domates Sosundan Kahvaltılık

Bilindiği gibi domates sosundan menemenlik ve kahvaltılıkta hazırlanıyor. Bunun için cam kaplar içerisinde ayrı ayrı tüketimler için saklayabileceğiniz gibi poşetler içerisinde derin dondurucuda da muhafaza edebilirsiniz.

Tabi ki et suyu ile hazırlanan domates suyunun muhafazası ile et suyu olmadan hazırlananlar arasında muhafaza noktasında farklılıklar oluşabilir. Bu farklılıkların önceden göz önüne alınması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*