Ekşi Krema – Smetana – Sour Cream –

Bu siteyi kurma amacımız farklı tarifleri evinize getirmekti. Özellikle batı ve uzak doğu mutfağında gün yüzüne çıkarılması gereken yada çok kullanılan ancak ülkemizce çok fazla bilinmeyen çok farklı sos ve kremaya burada yer vereceğiz. Özellikle değinmemiz gereken bir diğer konu başlığı da bu sosların isimlerinde doğrudan çeviri yoluyla yada diğer sebeplerden dolayı yapılan yanlışlardır.

Nedenine gelecek olursak zamanla başta çeviri kaynaklı olarak yapılan hatalardan dolayı birbiri ile aynı özelliğe sahip olan sosların yazılması ile iki farklı sosa aynı isim verilmiş Smetana olarak adlandırdığımız Ekşi krema da bunlardan bir tanesidir. Çünkü zaman içerisinde sour cream ile aynı olduğu düşünülmesine rağmen aslında farklı bir tarif olduğunu da belirtmek gerekiyor.

Smetana Ekşi Krema

Aslında çeviri sözlüklerinde sour cream’den smetana diye bahsetse de smetana Ruslara ait bir kremadır.

Yapılışı hakkında bilgi vermek gerekirse: sütten üretilen smetana süzme yoğurt, krema ve limon suyu karışımı bir tat bırakır damakta. 100 gram kefir ve 200 ml kremanın karıştırılarak bir gün oda sıcaklığında bekletilmesiyle de yapılabilir.

Aynı tat olmasa da iş görür.Rusların meşhur çorbasının (bortch) ve pelmeninin olmazsa olmaz malzemesidir. Sözlük sour cream’den smetana diye çevirince bende bahsetmeden edemedim. Bu sebepten yaptığınız tarifin ne olduğuna özellikle dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda eklemek istediğiniz bir konu varsa lütfen başlık altından yorum bırakın.

Aynı zamanda yazılmasını istediğiniz bir sos tarifi olduğunda yorumlardan iletmeniz de yeterli olacaktır. Kısa bir süre içerisinde sitede bulunan yorumları zenginleştirip youtube üzerinden daha fazla tarife yer vermeyi düşünüyorum. Burada dikkat edeceğim temel noktada sizden gelen istek ve yorumlara göre soslara yer vermektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*