Et Sosları Nasıl Yapılır Et Döner Sosu Hakkında Bilgi

Et sosları, şimdiye kadar tarifini yaptığımız pek çok yemekte karşımıza temeller üzerinde hazırlanmaktadır. Bu konuda her etin terbiyesi, yapılan her tarifin farklı olması gibi usullere göre et sosunun hazırlanması süresi ve kullanılan malzemeler değişiklik gösterir.

Et Döner Sosu Hazırlanışı

Standart İskender sosunun dışında et sosu da hazırlanırken domates salçası, baharat, su ve tuz kullanılarak hazırlanabilir. Sosun yoğun olması isteniyorsa etin miktarına göre salçanın yoğun olarak katılması yerinde olacaktır. Et sosu hazırlamak biraz daha pratiklik isteyen konudur.

Genel hatları ile basit bir et döner sosu tarifi verecek olursak: Öncelikle iki kişilik bir yemek için

  • Bir yemek kaşığı domates salçası
  • Bir tatlı kaşığı biber salçası
  • Tercihe göre baharat (kırmızı biber, tatlı biber yada karabiber)
  • Bir miktar su
  • Tereyağı

Tereyağını tavada eritiyoruz. Çok bekletirsek kararma yapacağı için hafif sıvı kıvama gelmeye başladığında önce biber sonra domates salçasını ilave ederek bir süre yağda çeviriyoruz. Sonrasında üzerine su ve baharatlarımızı ilave ederek sosumuzun yoğunluğunu ayarlıyoruz. Et döneri sosu bu şekilde son derece kolay hazırlanabilmektedir.

Farklı bir sos arayışındaysanız yeni favorimi sizinle paylaşabilirim…

Naneli Et Sosu Hazırlanışı

Lezzetli bir sos olmasının yanı sıra bir miktar nane ve şeker ile neler başarabileceğinizi görmeniz için yeterli bir tarif diyebiliriz.

Malzemelerimiz:

Nane (200 – 250 gram kadar)

Toz şeker (1 su bardağından biraz az)

Yarım litre sirke

Tarifimiz çok basit! Öncelikle naneleri toz şekere bulamadan önce iyice yıkayıp kıyıyoruz. Suyu kaynattıktan sonra bu karışımı üzerine ilave edip soğuması için bir miktar bekliyoruz. Sonrasında vakit kaybetmeksizin sirkeyi ilave ederek bir süre daha karıştırıyoruz. Basit hızlı ve az bilinen bu sos sayesinde çok farklı bir ürün ortaya çıkarabilirsiniz.

Soslar Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sos hazırlamak sanıldığı kadar zor değildir. Buna rağmen bazen başrol oyuncularının fazla eklenmesi (çoğunlukla domates salçası yada naneli sosta nane) yada yeterince pişirilmemesi gibi durumlar sosun lezzetine gölge düşürebilmektedir. O sebepten sosun tam pişmiş olması ve zamanının iyi ayarlanması son derece önemlidir.

Yararlandığımız kaynaklar:

https://www.culinaryhill.com/homemade-meat-sauce/

https://www.kadindenince.com/soslu-biftek-tarifi-ve-yapimi/

https://www.foodnetwork.com/recipes/ree-drummond/meat-sauce-2219881

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*