Ev Yapımı Pratik Mayonez Tarifi

Bakkaldan hazır alınması durumunda içinde bulunan katkı malzemelerinin zararları aklınızı bulandırıyorsa bu tarifimiz tam size göre! Evde oldukça kısa bir süre içerisinde mayonez yapabilirsiniz. Herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda listeledim. Lütfen onlara dikkat edip tüketiniz!

Kolay Mayonez Tarifi

Öncelikle malzemelerden başlayalım isterseniz: Başlangıç için çok büyük bir tarif vermeyelim. Hoşunuza gitmezse tarifte yer alan yumurta ve bitkisel yağ yoğunluğunu değiştirerek daha yoğun yada daha cıvık mayonezler elde edebilirsiniz.

  • Başlangıç olarak iki adet yumurtanın sarısını ayıralım.
  • 300 ml (yaklaşık 1.5 su bardağı) bitkisel yağ
  • Bir yada iki yemek kaşığı limonun suyu
  • Az miktarda karabiber ve tuz

Hazırlanışı

Hıza dikkat edin! Cam kasede yumurta sarılarını limonu ve tuzu ilave edip çırpın. Çırpma henüz devam ederken sıvı yağımızı çok az olacak şekilde ilave edin. Yağın ilave etme hızı saniyede bir damlayı biraz geçsin. Yağ ilave etme hızımız yavaş çırpma hızımız yüksek olacak. Tabi ki bu işlemi yapmanın tek kişi ile mümkün olmadığını tariften anlamışınızdır. İki kişi çırpma işlemine devam ederken mayonezin bildiğimiz mayonez rengine doğru döndüğünü göreceksiniz. Bu ideal kıvamı alana kadar işleme devam edin. Mayoneziniz hazır. Afiyet olsun.

Mayonez Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tarifi az olarak verdik. İçinde herhangi bir katkı maddesi bulunmadığı için çabuk bozulur. Buzdolabında 48 saatten fazla tutmayın eğer artarsa atın. Zeytinyağı kullanmayın ağır bir tadı oluyor ben Ayçiçek yağı kullanıyorum. Bir arkadaşım ceviz yağı ile de başarılı bir sonuç aldığını söylemişti ama ben tarifimden şaşmak istemiyorum.

Mayonez tarifini her zaman ilk seferinde tutturamayabilirsiniz. Böyle bir durum oluşması durumunda yapılması gereken en mantıklı işlem çırpma ve yağ ilave etme hızını azaltıp/artırmaktır. Aynı şekilde zeytinyağı daha sağlıklı diye zeytinyağı kullanırsanız alışık olduğumuz beyaz renkli mayoneze ulaşamayabilirsiniz. Aynı şekilde tadının da çok yoğun olacağını göz ardı etmeyin. Herkese mutlu haftalar diliyoruz. Afiyet olsun.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*