Hatay Usülü Döner Sosu

Döner sosu tarifi için internette pek çok farklı konu adresi inceleme fırsatı buldum. Daha öncesinde bu konuda tecrübeli olduğum için detaylı bir tarif kaleme almanın vakti geldiğini düşünüyorum.

Ben Hatay usulü döner sosu yaparken çoğunlukla biber salçalı sos ve domates sosu olmak üzere iki farklı başlıkta sos hazırlıyorum. Bu konuda sosun yapımı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz soslar.net adresine göz atmanızı da ayrıca tavsiye ederim.

Hatay Usulü Biber Salçalı Sos

Öncelikle bir yemek kaşığı kadar biber salçasına ihtiyacımız var. Bunun üzerine üç yemek kaşığı kadar zeytinyağı ilave ederek bir güzel karıştırıyoruz. Homojen bir şekilde dağılması sosun hazırlanması açısından oldukça büyük bir önem arz ediyor.

Domates Sosunun Hazırlanışı

Bu sosun hazırlanması için öncelikle bir paket domates püresine ve isteğe bağlı olmak üzere sarımsağa ihtiyacımız var. Benim tercihim ise 2 – 3 diş arasında sarımsak rendelemektir. Dilerseniz ince ince kıyabilirsiniz. Fark ne diye soracak olursanız döneri yerken sarımsakları kıyarsanız dişinize daha fazla tadı gelecektir.

Söz konusu olan Hatay usulü döner sosu olduğunda tarifimiz burada son bulmuyor elbette 1 miktar domates püresi, yarım bir çay bardağı kadar su ve sarımsaklarınızın üzerine bir miktar karabiber ve acı biber ilave ettikten sonra bir süre kaynatıyoruz. Artık sosumuz hazır!

Her ne kadar tarifin nasıl hazırlanması gerektiği ayrı bir konu olsa da lavaşınızın üzerine öncelikle ilk aşamada hazırladığınız biber sosunu, sonrasında ise patates ve dönerin yanı sıra diğer malzemelerinizi ilave etmeli ve en son sıcak haldeyken domates sosunu döktükten sonra lavaşınızı kapatmalısınız.

Eğer Hatay usulü döner nasıl yapılır sorusunu merak ediyorsanız kısa bir süre içerisinde bu tarifi de sizinle paylaşacağımızı belirtmek isteriz. Şimdiden afiyet olsun.

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*