Makarna Sosu Tarifi, Makarna Sosu Nasıl Yapılır?

Makarna Sosu Nasıl Yapılır

Türkiye dünyada en fazla makarna üreten ve tüketen ülkelerin başında gelmektedir. Farklı kültürlerde gelen esintiler makarnanın servisine de doğrudan etki etmiştir. Bu sebeple günümüzde internette arama yaptığınızda yüzlerce farklı makarna sosu tarifi ile karşılaşabilirsiniz. Hiç şüphesiz makarna sosunun olmazsa olmazı olarak kaşımıza domates çıkar.

Salça (Domates) Olmazsa Olmaz

Eğer imkanınız varsa taze, mevsiminde toplanmış bir domates ile sosunu hazırlayabilirsiniz. Bunun için uygun zamanınız ve imkanınız bulunmuyorsa bu seferde iyi bir domates salçasından destek alarak tarifimize ilk adımımızı atabiliriz.

Makarna Sosu Tarifi Hakkında

Öncelikle sosumuzu yapmaya makarnamızı hazırlayarak başlayabiliriz. Eğer fazladan tava/tencere kirletmek istemiyorsanız makarnanız musluğun altında kevgirinde beklerken, onu hazırladığınız tencerenizde az miktarda tereyağı kızdırarak tarifinizin ilk adımını atabilirsiniz. Makarna sosu tarifi arıyorsanız dikkatle okuyunuz

Sonrasında bu tarif içerisinde yer vereceğimiz ölçüler tamamen sizin baharat, sarımsak ve salça sevginize bağlı olarak yoğunluğunu ayarlayabileceğiniz şekilde verilmektedir. Biz bol salçalı bir tarif üzerinden yola çıkarak bu tarifi adım adım sizinle paylaşıyoruz.

Öncelikle bir yemek kaşığı tereyağını tavada eritelim.

Üzerine iki yemek kaşığı kadar salça ekleyip yağı çekmesini sağlayalım.

Sonrasında iki diş sarımsağı ince ince kıyarak salçamıza ilave edelim.

Ardından yarım su bardağı kadar suyu tencereye ilave ederek sos kıvamına gelmesini sağlayalım.

Bu aşamada tuz, karabiber, kimyon gibi baharatlardan damak tadınıza göre ilave edebilirsiniz. Kimyon baskın olacağı için eser miktarda eklemenizi abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz.

Sonrasında sosumuz köpük köpük kıvama gelinceye kadar bu işleme devam edelim.

ARTIK SOSUMUZ HAZIR…

Makarna İle İlk Buluşma

Sosumuzu tenceremizin dibinde bıraktıktan sonra kevgirde bekleyen makarnayı üzerine ilave edelim. Hala sıcak olan makarnamızın üzerine bir çay kaşığı kadar tereyağı ilave ettikten sonra ocağımızın altını kısık ateşte açarak makarnamızı çevirmeye başlayalım.

Kısık ateşte çevirdikten sonra makarnamız yavaş yavaş sosunu çekmeye başlayacaktır. Yoğunluğunu kendi zevkinize göre ayarlayabilir. Dilerseniz biber, soğan ilave ederek dişe değecek başka şekillerde de makarna sosunuzu hazırlayabilirsiniz.

Size verdiğimiz bu makarna sosu çekirdek bir sos tarifidir. Yoğunluğu, baharatları, ilave edilecek gıdalar kendi zevkinize göre ayarlanabilir. Bazı tüketiciler çok fazla salça yada acı sevmedikleri için miktarını azaltıp çoğaltabilirler.

Afiyet olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*