Meksika Sos Nasıl Yapılır

Her ne kadar meksikan sos ismi ile anılsa da, bildiğimiz acı domates sosu şeklinde isimlendirmenin de yanlış olmayacağını düşünüyorum. Damak tadımızla orantılı bir şekilde düşünecek olursak meksika sos tavuk ve makarna yemeklerinde sıklıkla tercih edilir. Akışkanlığı ve rengi bakımından ketçap ile benzerdir.

Aslına bakarsanız  çoğunlukla hazır olarak meksikan sos satın almak yerine evde yapmanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum. Zor zamanlar için satın aldığım meksika soslarını da arzu ettiğim baharat yoğunluğuna ulaştırmak için tekrar tekrar değerlendiriyorum. Üzerinde baharat ve sarımsak yoğunluğunu belirlemek için ekstra bir sos hazırlayıp karıştırıyorum.

Meksikan Sos Yapımı

Tarife başlamadan önce iyi rendelenmiş domatesleri bir tabağımızın içerisine alıyoruz. Üzerine bir tatlı kaşığı kadar domates salçasını ekliyoruz. Bunun için mevsiminde satın alınan domateslerin rengini verip vermemesine bağlı olarak kullandığınız domates salçası yoğunluğunu ayarlayabilirsiniz.

Meksika sos tarifi için kullandığınız domates salçası kadar biber salçası eklemeyi de tavsiye ediyorum. Acı kırmızı biber ve baharatları da isteğinize göre ilave edebilirsiniz.

Soğan ve sarımsakları ince ince çekin.  Biraz önce hazırladığınız domates püresi ve salçaların üzerine bir miktar baharat ilave edip (isteğe göre) zeytinyağı ile birlikte iyice püre haline getirin. Daha sonrasında ise hepsini bir tavanın içerisine boşaltın. Üzerine 1 adet kesme şeker bırakarak yaklaşık yarım saat kadar kaynatın.

Sizler için meksika avakado sos tarifini de kısa bir süre içerisinde paylaşacağım. Makarnalarınızda yada tavuk yemeklerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Hazırladığınız meksikan sosun içerisine isteğe göre eklediğiniz baharatlarla tadını farklı bir hale getirmeniz de mümkün olacaktır. Acı biber ve karabiber ilavesi yaparken özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*