Peynir & Yoğurt Sos Tarifi

Bugün sizinle iki farklı sos deneyeceğim. Bir süredir sos tarifleri yazmadığımın farkındayım. Aslına bakarsanız yoğun iş temposu yüzünden soslarla da pek uğraşamıyorum. Yine de sos tarifi yazmaya başladığım zaman çok ciddi tarif biriktiğini de belirtmeden geçemeyeceğim. İlk tarifim peynir sosu olacak ikinci tarifim ise yoğurt sos, ikisi de son derece kolay ve lezzetli soslardır. Hazırsanız başlayalım…

Peynir Sosu Tarifi

Her ne kadar adı peynir sosu olsa da içeriğinde kaşar ve krema dışında süt ürünü bulunmuyor. Tat olarak çok farklı bir lezzeti andıran bu sos için malzemeler:

150 – 200 gram kaşarı rendeleyin. 1 su bardağı kadar kremayı bir miktar frenk soğanının yanı sıra 3 – 4 yemek kaşığı kadar tereyağını hazırlayın. Bunun dışında çok az beyaz bibere de ihtiyacımız olacak.

Yapılışı ise çok daha basit. Öncelikle kremayı ısıtarak başlıyoruz. Isınmaya başlayan krema içerisine rendelediğimiz peynirleri ilave ederek eritiyoruz. Burada püf noktası olarak değineceğimiz konu başlığı karıştırmaya ara vermeksizin devam etmektir. Bunun dışında erime tamamlandığında altını kapatarak içine diğer malzemeleri ilave ediyoruz. Sürekli karıştırarak tam olarak sosumuzu hazırlıyoruz. Kıvam alması için dilerseniz makinede çekebilirsiniz. Afiyet olsun…

Yoğurt Sosu Tarifi

Bu sos için de aynı şekilde bir miktar frenk soğanı ve taze soğana ihtiyaç duyuyoruz. Limon suyu ve bir bardak kadar yoğurtta yeterli oluyor. Çok çok az tuza da ihtiyacımız var. Soğanı ince ince kıyarak yoğurt sosumuza başlıyoruz. Daha sonrasında tüm malzemeleri bir arada karıştırarak sosumuzu hazır hale getiriyoruz.

Afiyet olsun…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*