Salsa Cips Sosu

Ramazan’ın gelmesiyle birlikte zaman geçirmek için marketlerde dolaşma dönemi de başladı. Çoğunlukla canımın çok istediği şeyleri almak için iyi bir bahane olsa da geçtiğimiz gün bimde satılan salsa cips sosu gördükten sonra tarifini burada yazmaya karar verdim. İlk başlarda hazır olarak alsam da içeriğinde bulunan sarımsak miktarını istediğim gibi ayarlamak istediğim için tarifi kendim hazırladım.

Bim’de Satılan Sos

Ara ara bimde satışı yapılan ürünlerden bir tanesi de Heinz Salsa Sos evde yapmak istemeyenler için bir kurtarıcı olabilir. Hem uygun fiyatlı hem de oldukça lezzetli olduğu için kesinlikle tüketilebilir. Heinz salsa cips sosu fiyatı 300 gramlık paket için 6,45 tl olarak satılıyor. Aynı zamanda salsa sos migros ve diğer büyük marketlerde de satışı yapılan bir üründür. Yanlış hatırlamıyorsam bimde satılan fiyatına yakın bir rakamdan migrostan da satın alabilirsiniz.

Salsa Sos Nerede Kullanılır

Çoğunlukla salsa sos nerede kullanılır cevabını paket üzerinde yazıyorlar. Aslına bakarsanız salsa sos cips, tavuk, balık, patates gibi hazır tüketim ürünlerinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Size aktardığım tarifle birlikte acil zamanlarda acılı ketçapınızla birlikte de salsa sos hazırlayabilirsiniz.

Salsa Sos Yapımı

Sadece yeşil biber, domates, sarımsak, limon suyu, soğan, maydanoz ve tuz ile hazırlayabileceğiniz salsa sosu isteğe göre baharat ve acı soslar ile de zenginleştirebilirsiniz. Her ne kadar aslının yerini tutmasa da domates ve biber yerine acı ketçap kullanarak hazırlama imkanınızda bulunuyor.

Salsa sosta dikkat edilmesi gereken en önemli konu 5 e 1 oranında domates, biber karışımıdır. Aynı zamanda domateslerin çekirdeklerinin ayıklanması ve kesinlikle kabuğunun soyulması da şarttır. Bunun için domatesinizin kabuklarını soyduktan sonra rondodan geçirerek bir tabağa ekleyebilirsiniz. Daha sonrasında ise soğan ve sarımsakları ince ince doğrayıp domateslerle karıştırın. Bir miktar limon suyu ilave ettikten sonra baharat ekleyerek maydanozları da ince ince ekleyebilirsiniz.

Bu işlem bittikten sonra bir miktar çırpma yaparak üç saat kadar buzdolabında dinlendirerek servis edin.

Salsa sos yapımı bu şekildeydi. Kendi tarifim olan ketçaplı salsa sosu da size kısaca açıklamak istiyorum. Bir tabağa acılı ketçap ekliyoruz. İki yemek kaşığı kadar olması yeterli olacaktır. Daha sonrasında ise ayrıca dövdüğümüz sarımsak, soğan ve maydanozu limon suyu ile karıştırıp yarım saat kadar bekletiyoruz. Daha sonrasında ise ketçap ile birlikte karıştırıp buzdolabında iki saat kadar bekletip servis ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*