Sarımsak Fesleğen Sosu

Çoğunlukla büyük marketlerde sarımsaklı fesleğenli ayçiçek yağı olarak satılan bir ürün dikkatimi çekiyor. Çocukluğumdan bu zamana kadar yaptığım ve tarifinden büyük bir mutluluk duyduğum bu sosun endüstriyel pazarda kendine yer bulup satışa sunulması da beni ayrıca mutlu etti. Genellikle kızarmış et ile birlikte servis edildiğinde muhteşem bir lezzet oluşturan sarımsaklı fesleğen sosunu balıklardan tavuklara ve hatta makarna tariflerine kadar oldukça fazla yerde görebiliyoruz. Ülkemizde her ne kadar adı çok bilinmese pek çok ülkede olmazsa olmaz lezzetler arasında yer edinmiş.

Fesleğenin damaklarda yer eden tadını sarımsağın ağır ve kokulu lezzeti ile birleştirince oldukça farklı bir sos elde edebilirsiniz. Tabi burada dikkat edilmesi gereken en temel noktanın yoğunluk olduğunun da altını çizelim.

Peki ama sarımsaklı fesleğen sosu için uygun yoğunluğu  ve kıvamı nasıl ayarlayacaksınız. Marketlerde satılan bir dal geniş fesleğeni ve dört diş sarımsağı başlangıç için kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir su bardağı zeytinyağını da ayrıca hazır bulundurun. Eğer sarımsağı daha yoğun seviyorsanız sarımsak diş sayısını fazla tutabilirsiniz.

Öncelikle sarımsaklarımız ve fesleğenimizi aynı havan içerisinde bir süre dövüyoruz. İçerisine istediğimiz oranda tuz ilave edebiliriz. Yada bir süre dövdüğümüz bu karışımı bir mikser yardımı ile koyulaşıncaya kadar zeytinyağı ile birlikte karıştıralım. Akışkanlığını kaybedene kadar mikser karıştırıyoruz. Bu süre zarfında karabiber ve tuz eklemeyi ihmal etmeyin. Benim gibi kekik olmazsa yapamam diyenlerdenseniz az miktarda kekikte ekleyebilirsiniz. Tecrübelerim sonucunda herkesin kekikli sarımsak fesleğen sosu sevmediğini de hatırlatmakta fayda görüyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*