Sosların Kalorileri

Olmazsa olmazımız, soslar kilo almamızın altında ki görünmeyen düşman mı? Gerçek şu ki sosları dikkatli bir şekilde tüketmezsek ciddi anlamda kalori deposu olduğunu görmezden gelemeyiz. Öncelikle kullanılan sosun yoğunluğuna dikkat edilmesi gerektiğini, daha sonrasında hazırlarken eklenen malzemelerin kalorilerine özellikle bakılması gerektiğinin altını çizerek başlayalım.

Soslar Ve Kalorileri

Ne olursa olsun mayonez en tehlikeli olanı olduğu için ondan başlamak gerektiğini düşünüyorum. 1 yemek kaşığı mayonez 150 kalori olduğu için mayonezi tek başına abartmak kadar başka soslar içinde kullanmanın da tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz.

Sosların kalorilerini azaltmak için yağı azaltmanın şart olduğunu düşünenlerden misiniz? Bunun için light sos seçeneklerine göz atabilirsiniz. Çoğunlukla baharatların yerinde kullanılması ile oldukça masum ve lezzetli soslar ortaya çıkarılabilir. Tabi ki kalori noktasında asıl dikkat edilmesi gerekeninde unutulmaması son derece önemlidir. Benim gibi mide sorunu yaşıyorsanız baharatın oranına dikkat etmekte tek başına yeterli olmayabilir.

Soslar Kalori Cetveli

  • Soya sos kalori 1 yemek kaşığı 10 kalori
  • Barbekü sos 1 yemek kaşığı 30 kalori
  • Salsa sos 1 yemek kaşığı 4 kalori
  • Worcestershire sos 1 yemek kaşığı 13 kalori
  • Ketçap 1 yemek kaşığı 15 kalori
  • Teriyaki sos 1 yemek kaşığır 16 kalori
  • Hardal 1 yemek kaşığı 9 kalori

Şeklinde sayabiliriz. Tabi bu durum sosların seri üretim olması ve standart üretim seçeneklerine sahip olması gibi durumlara göre değişiklik gösterebilir. Evde kendi imkanlarınızla sos yapmak istediğinizde çok kalorili kalemleri azaltarak daha masum soslar yapmanız mümkün olacaktır. Tabi bu şekilde bir sos hazırladığınızda da alıştığınız lezzetin biraz farklılaşma ihtimali olduğunu göz önünde bulundurmanız gerektiğinin altını çizelim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*