Sosların Menüdeki Yeri ve Önemi

Teknolojinin gelişmesi ulaşım ağının yaygınlaşması gibi sebepler ülkelerin arasındaki engellerin kalkmasını ve farklı kültürlerin daha kolay bir şekilde tanınmasını sağlamıştır. Özellikle ulaşım ağı ve internetin gelişmesi ile birlikte ülkelerin yemek kültürleri de çok kolay test edilip geliştirilebilir bir hal almıştır. Hiç şüphesiz bunlar arasında ilk sırada soslar yer alır.

Soslar bilindiği gibi Fransız mutfağının başrol oyuncusu kabul edilir ve bugün bilinen pek çok farklı zincir marka ünlerini sırlarını gizledikleri soslara borçludur. Bunlar arasında Kentucky Fried Chicken ve eşsiz sosları da ilk sırada sayılabilir.

Sosların Menüdeki Yeri

Sos servis edileceği yemeğin lezzetini bütünleyici özelliğe sahip olmalıdır. Bunun için sosta kullanılan yağ ve baharatın uygun bir şekilde hazırlanması ve yoğunluğunun da uygun olması gerekir. Zaten iyi hazırlanan tüm soslar tek başına iştah açmak için yeterli olacaktır.

Soslar yemeklerin başrolüdür suyu olarak kabul etmek yanlış olacaktır. Soslar yemek servisinden sonra yada yemeğin üstüne eklenerek servis edilebilir ama asla yemeği sos ile birlikte hazırlamamak gerekir. Bu durumun bazı mutfaklarda istisnası bulunsa da genel olarak kabul edilen servis yolu budur.

Sosların Menüdeki Önemi

Öncelikle Türk mutfağında (birkaç istisna yemek türünü saymazsak) sos anlayışı hiç bulunmamaktadır. Bizim yemeklerimizde, yemekler çoğunlukla pişirildikleri su ile servis edilirler. Zaman içerisinde bazı yemek türlerine farklı servis şekilleri geliştirilmiş olsa da sosların bizim kültürümüze sonradan eklendiğini söyleyebiliriz.

Özellikle batı ve uzak doğu yemeklerinde sosların daha büyük bir önemi bulunmaktadır. Özellikle sadece soslar üzerine kurulu bazı restoran kültürlerinin de oluştuğu bilinmektedir. Bunun için sosun kıvamı, kullanılan malzeme, pişirme süresi, yoğunluğu ve yemek ile uyumu gibi konular sosun önemini kat be kat artırır. Sosların menüdeki yeri ve önemi konusu bu sebepten birlikte incelenmeli ve bu duruma uygun bir yol izlenmelidir. Sosların kaliteli ve ayrıcalıklı olması da bu anlamda son derece büyük bir önem taşır. Ana soslar ve soslara göre ayrılmış neredeyse sayısı on binleri geçen sos çeşidi bulunmaktadır. Ama bu sos çeşitlerinin neredeyse tamamının ana bir sosun alt dalları olarak şekillendiğini de unutmamak gerekmektedir.  

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*