Sosların Servisi

Uzun zaman önce; öğrenciyken ve henüz nasıl bir iş yapacağıma karar verememişken, ünlü bir restoran sahibi şans eseri bir muhabbet esnasında “yemeğe lezzetini verende, yemeği sattıranda, müşteriyi yeniden restorana davet edende sostur” demişti.

O zamanlar bu söz bana çok saçma gelse de yüksek lisans yıllarımda sosların servisi ve sosları ile rakiplerinin önüne geçen firmaları araştırırken sosun servisinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu anlamıştım.

Sosların Servisi Neden Önemlidir

Giritli bir aşçı mayonez yapımının püf noktalarını anlatırken konuyu bir anda ismini vermek istemediğim zincir restoranının (tavuk üzerine) nasıl bu kadar ünlü olduğuna getirmişti. Ona göre soslar bir yemeğin bilboardı, reklam kuşağı ve gelinliğiydi. Yani soslar güzel bir şekilde hazırlanmazsa etin nerede ve ne kadar sürede terciye edildiğinden, sunumun ne şekilde yapıldığına ve kaç derecede ne kadar sürede pişirildiğine ve hatta kaç kişinin o yemeğin yapımında çalıştığına kadar hiçbir önemi bulunmuyordu.

Sosları Servis Ederken:

  • Hazırladığınız sosun lezzeti kadar rengi ve akışkanlığı da o sosun karakteristik özelliğini yansıtmalıdır.
  • Doğru zamanda pişirilmiş olan sosunuz yemeğinize sonradan eklenmelidir.
  • Sos yapımında kullandığınız malzeme ve baharatlar her zaman taze seçilmelidir.
  • Damak tadını bilmediğiniz misafirlerinize yoğun baharat ve aroma kullanımından uzak bir şekilde (aslına uygun) hazırlanmalıdır.
  • Sos ne fazla ne de az olacak şekilde eklenmelidir. Her zaman için orada olduğunu göstermeli ve yoğun olmamalıdır.

Sosların servisi yapılan yemeğe göre farklılık gösterdiği için ayrı ayrı konu başlığı olarak ele almaya çalışacağız. Her ne kadar her sosun kendine ait bir görüntüsü, rengi ve akışkanlığı olduğundan bahsetsek de onu yapan ellerin eklediği küçük dokunuşlar muhakkak olacaktır.

Hijyen kuralları, servis adabı ve diğer konu başlıkları sizin profesyonelliğiniz açısından en güzel sergi alanını oluşturur. Şunu unutmamalı ki büyük otellerde yada çok meşhur restoranlarda bile menüyü öncelikle soslar ele vermektedir. O sebepten doğrudan dikkat etmeli ve aslına uygun olarak hazırlamalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*