Sosların Sınıflandırılması

Soslar hakkında verdiğimiz temel bilgilere devam ediyoruz. Sos tarifinden daha uzunca bir süre sınıflandırılması konusunda ikileme düşülmüş bir konudur. Sıcak veya soğuk, açık renkli veya koyu renkli, tatlı veya acı şekilde sınıflandırılmıştır.

Biraz da sosların sınıflandırılması hususunda farklı ülkelerin sahiplenmişliklerinin de dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Bugün pek çok konuda olduğu gibi sosların hangi mutfaklara ait olduğundan tutunda sınıflandırılması hususunda nelere dikkat edilmesi gerektiği gibi konularda ciddi anlamda farklı fikirlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Temel Sosların Sınıflandırılması

Dediğimiz gibi sosların isimlendirilmesinden sahiplenmesine; yapılmasından sınıflandırılmasına kadar çok farklı yorumlar yer almaktadır. Yine de sosları 6 farklı grup içerisinde incelemek mümkün olmaktadır. Tabi ki bu durumu sadece temel soslar için yapabiliriz. Aslına bakarsanız sosları 7 farklı grup içerisinde inceleyebilir ve 7. Gruba da “dahil edilmeyen soslar” adını verebiliriz. Sıklıkla nane sosu gibi zor ve farklı yemeklerde kullanılan sosları da bu başlık altında incelemek daha doğru olacaktır.

Genel özellikleri ile birlikte temel sosları: süt ile, tereyağı ile, zeytinyağı ile, dana veya tavuk fondu ile ve kahverengi fondu ile ve domates ile hazırlanan olmak üzere 6 farklı sınıf içerisine alabiliriz. Biraz öncede değindiğimiz gibi nane ve türevleri de ayrıca dahil edilemeyen soslar içerisinde yer alarak 7. Bir grup oluşmasını da sağlamaktadır.

Soslar Neden Sınıflandırılır

Her şeyden önce sosların sınıflandırılması yemek çeşitlerinde kolaylıkla sağladığı gibi içeriklerinin de ayrıca sınıflandırılması için kullanılabilir. Çoğunlukla batı kaynaklı yada doğu ülkelerinde farklı özelliklerine göre sınıflandırılma yapıldığı için ortak bir payda da buluşmak pek mümkün olmamaktadır. O sebepten sosların incelenmesi ve tariflerinin sınıflandırılması için ayrı bir sınıflandırma yapılması bu sebepten oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Yerin geldikçe daha önce de altını çizdiğim gibi bu adreste farklı sosların tariflerine yer vermeye çalışacağım. Sıklıkla aynı konuların altını çizmek istemediğim için temel bilgileri öncelikle yazdım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*