Soya Sosu Nedir, Ne Kadar, Nereden Alınır

Soya sosu hayatımıza bir anda girmeyi başardı. Özellikle soslar ve doğu mutfağı söz konusu olduğunda ilk olarak akıllara soya sosunun geldiğini söyleyebiliriz. Peki ama soya sosunu bu kadar ünlü yapan şey nedir? Ne kadar satılır ve nereden alınır bu soruların cevaplarını birlikte arayacağız. Dilerseniz öncelikle soya sosunun neden yapıldığını inceleyelim.

Soya sosu, soya fasulyesi başta olmak üzere bazı mantar ve bitki türlerinin aylarca fermente edilmesi sonrasında oluşan ciddi anlamda protein kaynağı olan bir sostur. Aslına bakarsanız soya sosu son derece lezzetli olmasının yanı sıra gerek Doğu ülkeleri gerekse Avrupa basınında ara ara faydaları ara ara da zararları konusunda kendine çok sık yer edinmeyi başarmış bir sostur. Tek başına pek çok farklı yemeğe lezzet verebildiği gibi teriyaki sosu başta olmak üzere pek çok farklı sosun hazırlanmasında da temel taşları oluşturabilir.

Soya Sosu Ne Kadar

Son zamanlarda soya sosu fiyatı söz konusu olduğunda çok farklı internet siteleri ve marketleri dolaştığım için uzman olduğumu söyleyebilirim. Soya sosları çoğunlukla 200 – 250 ml cam şişelerde satılmaktadır. 7 tl ile 10 tl arasında (markasına göre) satılıyor. Bunun dışında nar ekşisi gibi plastik şişelerde çok fazla satıldığını da görmedim.

Soya Sosu Bim Satılıyor mu

Aramaya başladığımda (küçük bir ilçede oturmanın dezavantajıyla) soya sosuna ulaşabileceğim çok fazla alternatifim yoktu. Gerçi aslına bakarsanız o zaman soya sosunu ben hardal ile birlikte arıyordum ikisini de bulmayı başaramadım ama neyse… Benim bulunduğum mahalledeki bimlerde soya sosu yoktu. Sadece belli haftalarda özel ürün olarak geldiğini öğrendim. Yani uzun lafın kısası soya sosu bim de satılmıyor arkadaşlar.

Soya Sosu A101 Satılıyor mu

Soya sosu ne yazık ki A101’de de satılmıyor. Bunun yerine bazı indirim haftalarında özel ürün olarak oldukça kaliteli bir markanın satıldığını gördüm. O sebepten soya sosunu o zaman aralığında temin edebilirsiniz. Ben soya sosu şok tan aldım. Ama normalde satılıyor muydu yoksa bende bir indirim anına mı denk geldim bilmiyorum.

Soya Sosu Bozulur Mu

Uzun süredir soya sosunu evimin başköşesinden eksik etmem. Zaten tadına baktığınız zaman soya sosunun biraz ekşimtırak bir tadı olduğunu göreceksiniz. Soya sosunun bozulma konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktası doğrudan güneş ışığından uzak ve serin bir yerde muhafaza etmenizdir. Başka hangi durumlarda bozulur bende çok bilmiyorum ama uzunca bir süredir oldukça lezzetli bir şekilde kullanıyorum.

Soya Sosu Markaları

4 yada 5 farklı markada soya sosu kullandım. Hemen hemen en kalitelisinden en uyduruğuna doğru sıraladığım zaman hiç birinin içerisinde %100 soya sosu olmadığını fark ettim. Neredeyse tamamının içerisinde su var ve diğer koruyucu malzemelerden kullanılmış. Bu durumda bizim hiçbir zaman kendimiz yapmadığımız zamanlarda yada Uzakdoğu’ya gitmediğimiz zaman gerçek soya sosu tadını alamayacağımız gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Aynı zamanda markaların neredeyse tamamının menşei ülkesinin Çin olması ve tadın hep aynı olması da aklımda soru işareti bırakıyor sanki… Neyse bu benim uzmanlık alanım olmadığı için bir şey söyleyemeyeceğim. Elimden geldiğince Soya sosu da olsa diğer soslarda olsa marka belirtmek istemediğim için bir şey yazmak istemiyorum.

Soya Sosu Hangi Yemeklerde Kullanılır

Soya sosu inanılmaz detay bir mutfağın başrol oyuncusudur. Sadece bizim alışık olduğumuz gıdalar değil farklı mutfaklarda çok farklı ürünlerde de kullanılmaktadır. Soya sosu tadı doğrudan aldığımız zaman ne yalan söyleyeyim bana “baharatlı ve hafif beklemiş üzüm sirkesi” tadı veriyor diyebilirim.

Aynı zamanda çok tuzlu olduğu için soya sosu kullanacaklar yemeklerine tuz atmamalıdır. Soya sosu tarifini veremeyeceğim çünkü şu an için yapmayı hiç denemedim. Başka sormak istediğiniz bir şey varsa lütfen yorumlardan yazın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*