Tempura Tarifi

Aslına bakarsanız Tempura tekniğini soslar bünyesinde alıp almamak hakkında ciddi ikileme düştüğümü söyleyebilirim. Bir kızartma tekniği olması bir yana, Japonlara olan saygımı kat be kat artıran bir yemek kültürü olduğunu da söylemeden edemeyeceğim. Çünkü çok az yemek türünde olduğu gibi görselin de ön plana çıkmasının bir kültür haline getirildiğini belirtmek istiyorum.

Öncelikle bir kızartma tekniği olduğundan bahsetmiştik. Ama Japonlar işin içine girince yoğun yağlardan arındırılmış hafif bir kızartma tekniği olduğunu belirtmekte fayda var. Görsel olarak güzelliği bir yana lezzetli sonuçları ile de saygıyı hak eden bir yiyecek/teknik diyebiliriz.

Tempura Tarifi

Malzemeleri öncelikle yazalım isterseniz tempura unu bulursanız malzemelerin daha da anlam kazanacağını söyleyebilirim. Tempura unu konusuna biraz sonra geleceğim. Diğer malzemelere gelecek olursak; yumurta, un (tempura unu) buzlu yada soğuk su. Daha sonrasında ise karides, balık yada mantarı bu malzemelerimize ekliyoruz.

Adım adım anlatacak olursak yumurtayı un ile karıştırdıktan sonra üzerine bir miktar buzlu su ilave ediyoruz. Daha sonrasında ise hangi tip tempura tarifini yapacaksanız onu karışımın içerisine bulamaç haline getiriyorsunuz. Daha sonrasında ise bir süre bekliyorsunuz. Bu bekleme işleminin sonunda farklı bir tavada kızarttığınız yağınızın içine alarak kızartıyorsunuz. Afiyet olsun.

Tempura Unu Nerede Satılır

Tempura unu günümüzde pek çok zincir markette ve aktarlarda satılıyormuş. Ben şu ana kadar hiç alırken market yada aktar tercih etmedim. Daha çok online aktarlardan satın alıyorum. Kısa bir araştırma yaparsanız pek çok farklı internet sitesinde tempura unu satıldığını görebilirsiniz. Ama ben daha çok güvenilir olanı ile çalışıyorum. Buradan marka ve site adresi vererek reklam yapmak istemem ama kısa bir internet araştırması yaparsanız hangi adresi kastettiğimi anlayabilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*