Worcestershire Sosu – Worcestershire Sauce

Aslında tüm dünyada İngiliz Sosu olarak tanınan bu sosu çok detaya girmeden size anlatmaya geldim. Hazırsanız başlayalım…

Öncelikle bu sosun kendine has tadını çok seveceksiniz. Malzeme listesi bizim şimdiye kadar aşina olduğumuz pek çok sostan oldukça uzaktır. O sebepten önce listeye bir göz atın. Daha sonra sosun derin dünyasının içine gireriz.

Worcestershire Sosu Malzemeleri

Öncelikle bir miktar karanfile ihtiyaç duyuyoruz. Sonrasında bir adet orta boy soğanı ve iki adet sarımsağı aynı kap içerisinde eziyoruz. Bu parçanın üzerine bir parça zencefil keserek ekliyoruz. Diğer malzemelerimize devam edecek olursak bir miktar sirke, sirkemizin ortalama yarısı kadar pekmez ve hardal yaprağı, bir o kadar soya soru ve karanfilimizin ölçüsünde karabiber.

Az miktarda kırmızı biber ve yarım kaşık kadar köri ve çok az tarçın ve bir o kadar da ançüez ezmesi kullanıyoruz. Yarım çay kaşığı kadar kardamon tohumu ve üç çay kaşığı kadar tuz malzeme listemizi tamamlayan parçalar olarak ön plana çıkıyor.

Worcestershire Tarifi

Öncelikle bu farklı tarif için ihtiyacımız olan tek şey bir bez torba! Soğanı sarımsakla birlikte 30 dakika kadar beklemeye alın. Daha sonrasında bez torbamızın içerisine ekleyin. Üzerine hardalımızı, zencefilimizi, kakulemizi ve karanfilimizi ilave edelim. Ağzını biraz sıkı tutmaya gayret gösterelim.

Ana sos tarifi için sirkemizi, soyamızı ve pekmezimizi ve tarifte bez torba içinde olmayan diğer malzemeleri geniş bir kabın içerisine alalım. Kısık ateşte bir saate yakın pişirelim. Biraz piştikten sonra ocağımızın altını kapatalım. Bu malzemeyi cam bir kavanozun içerisine alalım. Yaklaşık on beş gün kadar beklettikten sonra bez torbamızın içinde bulunan baharat karışımını sosumuzun içine alalım.

Çok homojen bir sos olmadığı için kullanmadan önce bir kaşık yardımıyla karıştırabilirsiniz. Yada güzelce çalkalayabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*