5 Ana Sos Nedir? Mutfağınıza Yeni Lezzetler Katın!

5 ana sos

18. yüzyılda Antoin Careme tarafından bulunan, Fransız mutfağına özgü 5 ana sos, bütün sosların atası olarak bilinmektedir. Günümüzde sos denilince akla gelen ülke Fransa’dır. Günümüzde lezzetiyle büyüleyen ve insanı mest eden o muhteşem sosların tamamı, 18. yüzyılda hazırlanan bu 5 ana sostan türetilerek günümüze gelmiştir. Her şeyin onlarla başladığının yorumunu yapmak yersiz olmayacaktır, günümüzde hala sevilerek tüketilen muhteşem soslardır. 

5 ana sos

5 ana sos çoğu kişi tarafından sıklıkla duyulmaktadır. İçine girdiği yemeğe lezzetli olmaktan başka bir şans bırakmayan bu ürünler, neredeyse her yemeğe de yakışmaktadır. Adlarını duyurmuştur ve evde herkes tarafından hazırlanabilecek niteliktedir. Düşünüldüğü gibi pahalı malzemelere gerek yoktur, kişilerin yalnızca bazı püf noktalarına dikkat etmeleri gerekecektir. Aksi takdirde bekledikleri nitelikte soslar ortaya çıkmayabilir. 

1. 5 Ana Sos İçin En Çok Bilinen Béchamel Sauce/Namı Değer Beşamel Sos

Makarna, fırında patates, patates kızartmaları, pizza, kırmızı et veya tavuk, kısacası her yemekle tüketilebielcek bu muhteşem lezzeti tanımayan yoktur. 5 ana sos içerisinde en çok tanınan ve sık sık kullanılan bir lezzettir. Profesyonel bir yardıma gerek olmadan, evde hazırlanabilmektedir. Kişilerin gerekli malzemelere sahip olmaları ve ocağın altını mutlaka kısık tutmaları yeterli olacaktır. Diğer sosların yemeklerde daha leziz olması için, bu sosun alt katmanda yer alması önemlidir. Pek çok sos beşamel sos aracılığıyla türeyip günümüze gelmiştir. 

2. Sauce Veloute(Beyaz Sos)

Yapımı da kıvamı da beşamel sosa çok benzeyen, ancak ona nazaran daha farklı bir aroma ve tada sahip olan beyaz sos, et veya tavuk suyuyla hazırlanmaktadır. Çeşitli çorbalarda, makarna veya diğer beyaz sulu yemeklerde tercih edilebilir. Kıvamının yoğunluğu kişi tarafından belirlenmektedir. Tadı öyle lezzetlidir ki çoğu kişi bu sosu içerisine ekmek banıp yemek için bile kullanılır. Hemen hemen her yemeğe yakışmaktadır. Ancak beyaz bir sos olması dolayısıyla, özellikle sunuma özen gösteren kişilerin beyazın yakışacağı yemeklerle birlikte kullanması daha iyi olacaktır. 

beyaz sos

3. 5 Ana Sos İçin Vazgeçilmez Tomato Sauce (Kırmızı Sos)

Adından da anlaşılacağı üzere ana malzemesi domates olan muhteşem bir lezzet olma potansiyeli göstermektedir. Fransız mutfağında çok yaygındır ve çok sevilen lezzetlerden bir tanesidir. Bu sosun önemli özelliklerinden bir tanesi, kişilerin bu sosu domates salçası gibi kavanoz içerisinde saklayabilecek olmalarıdır. Diledikleri zaman yemeklerinin üzerinde kullanabilecekleri gibi, ekmeğin üzerine sürüp yiyebilme şansları da olacaktır. Özellikle Fransızların bu sosu kahvaltılarda çok sık tükettiği de bilinmektedir. 

4. Espagnole Sauce (Kahverengi Sos)

Özellikle et yemeklerinin vazgeçilmez parçalarından biri olarak tanınmaktadır. Yapımının biraz aşamalı oluşu ve uzun süre devam etmesi, sosu hazırlayan ustanın sabrını gerektirir. Ancak evde kolaylıkla yapılabilecek sos seçeneklerinden değildir. Ayrıca tadının biraz ağır olması, her damağa hitap etmesini de zorlaştırmaktadır. Sevenlerin vazgeçemediği, sevmeyenlerin ise ağzına sürmediği sos seçeneklerindendir. Ayrıca malzemelerinin bir tık daha pahalı olduğuna ayrıca değinmekte fayda vardır. Jambon veya sığır etiyle hazırlanan seçeneklerinin de bulunduğuna ayrıca dikkat çekmek gerekmektedir. Bir kere restoranda denenmediği takdirde, evde yapılması önerilmeyecektir. Çünkü sonuç bir hayal kırıklığı olarak ortaya çıkabilir ve kişiye zaman kaybıyla beraber maddi kayıp oluşturabilir. 

5 ana sos kahverengi sos

5. Hollandaise Sauce (Sarı Sos)

Balık ve sebze yemeklerine çok yakışan, kıvamı yoğun, son derece lezzetli sos seçeneklerinden bir tanesidir. Sabah kahvaltılarında ekmek ya da kraker batırılarak da tüketilebilir. Kişilerin yalnızca 10 dakika içerisinde hazır edebilecekleri pratik bir sunum olmasıyla da dikkat çekmektedir. Kişiler malzemelerini edindikten sonra, sosu hazırlayabilir. Malzemeleri oldukça uygun fiyatlı ve ekonomiktir. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*